Projekta “Skolas soma” ietvaros 11.3 klase apgūst pasaules kultūrvēsturisko mantojumu
Pavasarim ārā kavējoties, mūsu klase nolēma meklēt krāšņumu un smelties spēku kaut kur citur. Gluži tik vienkārši sākām savu ceļojumu uz mākslas muzeju Rīgas Birža, lai nonāktu, šķiet, pašā Indijā.
Kad mūs sagaidīja gides, klase tika sadalīta divās daļās. Pirmā grupa savu ceļojumu sāka ar sietspiedes tehnikas darbnīcu. Mūsu darbnīcas vadītāja no sākuma iepazīstināja ar šīs tehnikas vēsturi un specifiku. Uzzinājām, ka šī interesantā tehnika radusies Ķīnā un ir vairāk kā divas tūkstošgades veca. Vēl mūsdienās strādāt ar sietspiedi nozīmē lielu roku un komandas darbu. Rāmis, kurā ievietots polimēra tīkls ar izvēlēto dizainu, visbiežāk ir jāpalīdz turēt kādam citam. Visa tehnikas maģija slēpjas pareizi izvēlētās auduma, krāsas un tās biezuma, pielietotā spēka kombinācijās. Jāuzsaka arī pieejamie dizaini, kas variēja no G. P. Febrirgena jaunākā “Ziediem un augļiem” līdz pat Rīgas Biržas ikonai- Dmitrija Gutova darbam “Gondola”. Ikvienam tika sniegta iespēja izmēģināt šo unikālo tehniku, pēc kuras mūsu krekliņus un auduma maisiņus rotāja raibi Rīgas Biržas atpazīstamākie mākslas darbi. Pavisam noteikti var apgalvot, ka visi darbiņi ir izdevušies izcili, neatkarīgi no tā, vai šo tehniku izmēģināja pirmo vai otro reizi. Visā darba veikšanas laikā gaisā virmoja patīkama satraukuma, miera un izpalīdzības gaisotne. Darba vadītājas bija profesionālas un jaukas, kā arī paveiktā darba rezultāti ir izcili.
Tālāk mūsu ceļš veda uz ilgi gaidīto izstādi. Mūs sagaidīja laipna gide, kura pirms pašas izstādes apmeklēšanas iepazīstināja mūs ar Indijas tradīcijām, lai izstādi vārētu pētīt ar jau zinošu aci. “Indija- tradīciju zeme” bija izstāde, kas ievelk sevī ne tikai ar krāšņajiem eksponātiem, bet arī ar unikālajiem stāstiem, kas paslēpti aiz tiem. Izstādes apmeklējuma laikā var secināt, ka Indija ir vieta, kur gadsimtiem ilgā vēstures un tautas veidošanās procesā radusies sabiedrība, kuras pamatus veido līdztekus ejošā māksla un amatniecība. Izstādes koncepts bija veidot ikdienišķu Indijas mājokli, apmeklētāju iepazīstinot ar pieņemtajām paražām, apģērbu, izklaidi, traukiem, rotām un dievišķajiem simboliem. Klases kolektīvs uzzināja arī daudz jauna vai padziļināja jau esošas zināšanas, piemēram, uzzinot, ka šahs ir radies tieši Indijā. Pārsteidza arī delikāti veidotās ziloņkaula figūriņas un tējas servīzes, kā arī smalki izšūtie audumi, kas pieprasa milzīgu pacietību un prasmes. Noteikti jāuzsaka ne tikai aizraujošie eksponāti, bet arī mūsu gides prasmes veidot saistošu, interesantu stāstījumu, kas ikvienam no mums palīdzēja neapmaldīties šajā brīnumainajā Indijas pasaulē. Liels prieks redzēt gaišas, smaidošas sejas, kuras aizrautīgi sekoja līdzi gides stāstījumam. Ikviens no mums ieguva ne tikai vērtīgas zināšanas, bet papildināja arī savu kultūras un pasaules intelektu.
Paldies kultūrizglītības programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju izzināt sarežģītu, taču skaistu pasaules daļu un tās kultūru, iegūt jaunas prasmes, bet pats galvenais- paldies par iespēju kopā ar klasi vērtīgi pavadīt laiku kopā. Izsakām pateicību arī Rīgas Biržai par viesmīlīgo uzņemšanu. Noteikti plānojam tur atgriezties vēl!
11.3 klases vecākā Vendija Kokare






