1. English
X Mēs izmantojam savā tīmekļvietnē tikai nepieciešamās tehniskās sīkdatnes. Šīs sīkdatnes ir nepieciešamas tīmekļa vietnes darbībai, tāpēc tās nevar izslēgt, un tādēļ lietotāja piekrišana šai sīkdatņu kategorijai netiek prasīta.

    Tikšanās ar Latvijas Nacionālās akadēmijas kadetiem

    2024. gada 03. decembrī

    Latvijas Neatkarības kara laikā 1919. gada oktobrī Latvijas armijas lielums bija pieaudzis līdz gandrīz 39 300 karavīru, no tiem 1871 bija virsnieki. Tik lielai armijai šāds virsnieku skaits bija nepietiekams, tādēļ 1919. gada septembrī armijas vadība pieņēma lēmumu par virsnieku sagatavošanu, izveidojot Kara skolu.

    Taču plānotās mācības bija jāatliek, jo 9. oktobrī aktivizējās Bermonta karaspēks. Kara skolai tika dots uzdevums saformēt divas kaujas rotas (250 vīru) un doties pozīcijās Pārdaugavā. Pretinieka spiediena rezultātā mūsu vienībām nācās atkāpties uz Daugavas labo krastu un nocietināties. Pretinieka apšaudes rezultātā krita kadeti Gustavs Beļinka un Jānis Dēliņš. Pēc 11. novembra kaujām Kara skola pārgāja dzelzceļa tiltu un izvirzījās Jelgavas virzienā. Jaunā pavēlē Kara skolai bija uzdevums nogriezt atkāpšanās ceļu uz Šauļiem, ieņemot dzelzceļu un izpostot sliedes. Šajā uzdevumā kadeti sastapās ar sīvu ienaidnieka pretestību. 18. novembrī, izmantojot pārspēku, bermontieši sāka aplenkt kadetus, kas atradās pie Vareļu mājām. Izlaužoties no aplenkuma, 12 kadeti krita, septiņi – ievainoti un evakuēti, bet divi saņemti gūstā. 21. novembrī Kara skola saņēma pavēli atgriezties Rīgā un sākt mācības.

    Pēc grūtā pārgājiena, atgriežoties Rīgā, vakariņās nebija nekā cita kā vien rupjmaize, marmelāde un miežu kafija. Tā radās tradīcija, ko nosauca par Melnās kafijas vakaru, vēlāk  to organizēja katru    gadu, pieminot kritušos.

    26.11.2014. notika 11. klašu interesentu tikšanās ar Latvijas Nacionālās aizsardzības   akadēmijas  kadetiem, kuri stāstīja par ,,Melnās kafijas vakaru” viņu augstskolā, kuru viņi izvēlējušies  patriotisku jūtu un prāta vadīti, par izglītības un karjeras iespējām, ko sniedz mācības LNAA. Skolēni un skolotāji uzdeva jautājumus par mācību norisi, nepieciešamo fizisko sagatavotību un brīvā laika pavadīšanas iespējām. Bija iespēja aplūkot un pielaikot karavīra ekipējumu (daļu inventāra, vesti, uzkabes sistēmu). Topošie virsnieki bija sagatavojuši izdales materiālu par LNAA, kas jauniešos izraisīja patiesu interesi un vēlmi turpināt sadarbību, organizējot kopīgus pasākumus.

    Mūsu skolēni novērtēja atvērto un patīkamo atmosfēru tikšanās laikā, kadetu prasmi dalīties ar personisko pieredzi, labo humora izjūtu un spēju izprast auditoriju, nopietnu informāciju par profesijas izaicinājumiem pasniedzot saistoši un interesanti.